• EUR [ 1 Euró ] = 4.708 lej
  • USD [ 1 Amerikai dollár ] = 4.137 lej
  • GBP [ 1 Angol font ] = 5.319 lej
  • HUF [ 1 Magyar forint ] = 0.0147 lej
Tagok
Hasznos információk

A 8. számú katonai rendelet szerint az exportra kiszállítandó mezőgazdasági termékek Európai Unión belüli szállítása esetében a befogadó állam bizonyító dokumentumot kell kiállítson, minek értelmében az adott termék nem megy tovább exportra a célországból.

Mivel nem volt világos és logikátlannak is tűnt, Antal Lóránt szenátor személyesen egyeztetett úgy a belügyminiszterrel, mint a mezőgazdaságival, hogy segítsenek értelmezni!

Pénteken megszületett a pontosító okirat - akit érint, használhatja a csatolt dokumentumokat!

Megjegyzés: a 8-as számú katonai rendelet 8. cikkelye:
Art. 8. alin. (1) Achiziționarea intracomunitară a produselor agroalimentare din lista prevăzută în anexa nr. 2 se poate face numai dacă statul membru face dovada faptului că produsele achiziționate sunt destinate consumului intern propriu sau al celui comunitar, iar nu exportului.

Dokumentum letöltése.

A tájékoztatót Antal Lóránt szenátortól kaptuk.

1. Lehet igényelni a sürgősségi állapotra vonatkozó bizonylatot (certificat de stare de urgenta), ezen a portálon: https://csu.prevenire.gov.ro

Az igazolás – ahogy erről már volt szó - nem szükséges a technikai munkanélküliség állami támogatásához, viszont a hiteltörlesztések átütemezésénél, bérleti díjak, közköltségek halasztásához igen.

Azok a vállalkozások kérhetik, amelyek:

  • tevékenységüket a hatóságok rendelkezései következtében részlegesen vagy teljesen felfüggesztették,
  • márciusi forgalma vagy bevétele legalább 25%-al esett a január-február hónapok átlagához viszonyítva.

2. A 285/2020.04.06-os Hivatalos Közlönyben megjelent a 270/2020-as kormányhatározat a hiteltörlesztések átütemezésének alkalmazására vonatkozóan.

A jogszabály a hitelszerződésekre és lízingszerződésekre egyaránt vonatkozik.

A hiteltörlesztések átütemezését 2020. május 14-ig lehet kérni .

A természetes személyek saját felelősségükre kell nyilatkozzanak arról, hogy saját jövedelmük és/vagy családtagjaiké a koronavírus járvány miatt csökkent a szükségállapot bevezetése előtti időszakhoz képest és képtelenek a hitelt törleszteni a következők miatt: technikai vagy teljes munkanélkülivé váltak, munkabérük csökkent, karanténba kerültek, megbetegedtek. A felsorolás nem teljes, a hitelintézet minden indokolható érvet el kell fogadjon.
Családtag alatt a férjet/feleséget és a velük közös háztartásban élő gyerekeket kell érteni.

Cégek esetében szükséges a szükségállapotra vonatkozó bizonylat, valamint a cég jogi képviselőjének nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy a járvány negatívan érintette a vállalkozás tevékenységét: beszűkült az értékesítési piaca, beszállítóik, alkalmazottjaik csökkentek, stb.

Az egyéni vállalkozók, akiknek a tevékenységét teljesen vagy részlegesen a hatósági intézkedések következtében felfüggesztették, szintén saját felelősségű nyilatkozatot kell tegyenek.

Nem kérhetik a hiteltörlesztések átütemezését azok a személyek, akiknek március 16-án hiteltörlesztés elmaradásuk volt, hacsak hátrálékukat az átütemezés kéréséig ki nem egyenlítik.

A hitelintézetek a kéréseket 15 napon belül kell elbírálják.

forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala

A 261/2020.03.30-as számú Hivatalos Közlönyben megjelent a törlesztőrészletek fizetésének felfüggesztésére vonatkozó 37/2020-as sürgősségi kormányrendelet.

A legfontosabb előírásai a következők:

A jogszabály hitelszerződésekre és lízingszerződésekre is vonatkozik.Azok a magánszemélyek, egyéni vállalkozók , kis- és közepes vállalkozások igényelhetik a törlesztőrészletek felfüggesztését, akiket negatívan érintettek a járvány gazdasági következményei. Arról, hogy ez konkrétan mit jelent, egy alkalmazási módszertan fog megjelenni.

Jogi személyek esetén szükséges a szükségállapotra vonatkozó igazolás, amelyet akkor adnak ki, ha a tevékenységet az állami hatóságok felfüggesztették, vagy a vállalkozás bevételei legalább 25%-al csökkentek. A fizetésképtelen vállalatok nem jogosultak a törlesztés halasztására.

A részlettörlesztést legfennebb 2020. decemberéig lehet kérni. A hitelszerződés futamideje a felfüggesztett időszaknak megfelelő időszakkal tolódik ki.

A törlesztés felfüggesztése alatt esedékes kamatokat tőkésíteni fogják, és hozzá fogják adni a tőketartozáshoz amire majd kamatot fognak felszámolni a hitelintézetek. Kivételt képeznek ez alól a jelzálog-hitelesek, akik esetében a halasztott kamatra nem fognak újabb kamatot számítani, viszont a felfüggesztett kamattartozásaikat nem a hitel futamideje, hanem 5 év alatt kell kifizessék .

A törlesztőrészletek felfüggesztését a rendelet megjelenését követő 45 napon belül lehet igényelni.

Az igénylést postai vagy elektronikus úton lehet a hitelintézethez eljuttatni.

A hitelintézetek kötelesek jóváhagyni minden halasztást, ha az igénylő megfelel a jogszabály és a majdan megjelenő alkalmazási módszertan feltételeinek.

Ismét a technikai munkanélküliségről

A Hargita Megyei Munkaerőelhelyező Ügynökség Facebook-oldalán újabb oktatóvideó jelent meg, amelyben felhívják a figyelmet arra, hogy májustól csak akkor fogadják el a dokumentációt, ha ezt a cég jogi képviselője elektronikusan aláírja: https://www.facebook.com/341983649165273/videos/509056766670101/

 

forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala

Alább találhatják a 33/2020 számú sürgősségi kormányrendeletet, amely a vállalkozások tevékenységének támogatása érdekében a következő periódusban bonifikációkat ír elő.

A könnyebb átláthatóság érdekében csatoljuk a sürgősségi kormányrendelet aktuális formáját, amely az adótörvénykönyv 41. cikke által szabályozott jövedelemadó fizetők számára érdekes - akik a 2020 első negyedévének adóját fizetik 2020 április 25-ig, könnyítéseket kapnak: 5% a nagy adófizetők számára, 10% a közepes adófizetők, és 10% azon adófizetők számára, amelyek az első két kategóriába nem tartoznak bele. A mikrovállalkozások jövedelemadójuk 2020. április 25-ig fizetése esetén ugyancsak 10% könnyítésben részesülnek.

Amint egy előző tájékoztatóban már szóba került, a 32/2020 számú sürgősségi kormányrendelet módosításokat eszközölt a 30/2020 számú sürgősségi kormányrendeleten. Többek között, a kényszerszabadságra küldéshez szükséges támogatás igénylésére vonatkozó formanyomtatványok is változtak. Eszerint, amit a 30/2020 számú kormányrendelet függeléke tartalmazott, hatályon kívül lett helyezve. Ez helyett a Munkaügyi Minisztérium rendeletek által írja elő az igényléshez szükséges formanyomtatványokat.

Ezúton szeretnénk figyelmükbe ajánlani a következő rendeleteket, amelyek tartalmazzák a támogatás igényléséhez szükséges dokumentumokat. A könnyebb elérés érdekében csatolva találják ezen rendeletek aktuális formáját:

740/2020 számú kormányrendelet, amely a kérés és a saját felelősségre tett nyilatkozat formanyomtatványát tartalmazza, melyet a 30/2020 számú sürgősségi kormányrendelet XV. cikke első bekezdésébe foglalt támogatás igényléséhez kell leadni (más szakemberek, a Polgári törvénykönyv 3. cikkének (2) bekezdése értelmében, illetve azon személyek, amelyek munka-megállapodást kötöttek az 1/2005 számú törvény szerint)

741/2020 számú kormányrendelet, amely a kérés, a saját felelősségre tett nyilatkozat és az alkalmazottak listájának formanyomtatványát tartalmazza, melyet a munkaadó a 30/2020 számú sürgősségi kormányrendelet XII. cikkének első bekezdése szerint ad le a támogatás megszerzéséhez

742/2020 számú kormányrendelet, amely a kérés, a saját felelősségre tett nyilatkozat és a sporttevékenységet folytató személyek listájának formanyomtatványát tartalmazza, melyet a sportegyesület a 30/2020 számú sürgősségi kormányrendelet XV. cikkének második bekezdése szerint ad le a támogatás megszerzéséhez

743/2020 számú kormányrendelet, amely a kérés és a saját felelősségre tett nyilatkozat formanyomtatványát tartalmazza, melyet azon személyek, amelyek kizárólag szerzői- és szomszédos jogokból származó jövedelemmel rendelkeznek, a 30/2020 számú sürgősségi kormányrendelet XV. cikkének negyedik bekezdése szerint adnak le a támogatás megszerzéséhez

Emellett kiemelnénk, hogy a kényszerszabadságra küldéshez szükséges támogatáshoz nem szükséges a szükségállapotra vonatkozó igazolás (CSU) megszerzése, csak a fent említett formanyomtatványok elküldése.

A 33/2020-as sürgősségi kormányrendelet szövegét itt nyithatja meg (pdf dokumentum): oug_33_2020.pdf

A 740/2020-as kormányrendelet szövegét itt nyithatja meg (pdf dokumentum): ordinul_740_2020.pdf

A 741/2020-as kormányrendelet szövegét itt nyithatja meg (pdf dokumentum): ordinul_741_2020.pdf

A 742/2020-as kormányrendelet szövegét itt nyithatja meg (pdf dokumentum): ordinul_742_2020.pdf

A 743/2020-as kormányrendelet szövegét itt nyithatja meg (pdf dokumentum): ordinul_743_2020.pdf

A tájékoztatót Antal Lóránt szenátortól kaptuk.

2020. március 30-án a 260/30.03.2020 számú Hivatalos Közlönyben kihirdették a 32/2020 számú sürgősségi kormányrendeletet, amely többek között a 30/2020 számú sürgősségi kormányrendeletet is módosítja.
A rendelet szövegét eredetiben itt olvashatja: OUG 32/2020

Ugyanezen a napon és alkalommal hirdették ki a 33/2020 számú sürgősségi kormányrendeletet, amely többek között a 29/2020 számú sürgősségi kormányrendeletet módosítja.
A rendelet szövegét eredetiben itt olvashatja: OUG 33/2020

frissítés:
Antal Lóránt szenátor részletes tájékoztatója itt olvasható a rendeletekről: megnyitás 

 

Szilágyi István jegyzete a rendeletekről

A technikai munkanélküliséggel kapcsolatos módosítások (a 30/2020-as rendelethez viszonyítva):

  • nem csak a hatósági intézkedések miatt bezárt cégek, valamint a legalább 25%-os forgalomcsökkenést elszenvedő cégek részesülnek támogatásban, hanem minden olyan cég, amelynek lecsökken vagy megszakad a tevékenysége;
  • forgalomcsökkenés esetén nem csak az alkalmazottak 75%-a részesül a támogatásban , hanem minden technikai munkanélküli;
  • a támogatás mértéke egyénenként az alapbér 75%-a, legtöbb 4.072 lej. A támogatás bruttó összeget jelent, ebből 25% nyugdíjalapot, 10% egészségügyi alapot és 10% személyi jövedelemadót vonnak le, majd a nettó bért kell utalni az alkalmazottnak
  • az állami támogatásnak már nem előfeltétele az, hogy a cég nyilatkozza, hogy nem képes kifizetni a fizetéseket;
  • a jelenlegi jogszabály is utal egy saját felelősségű nyilatkozatra, de ennek modelljét nem tartalmazza, ezt utólag egy munkaügyi miniszteri rendelet fogja szabályozni;
  • ha egy alkalmazottnak több munkaszerződése is van és ezekből legalább egy teljes munkaidős szerződés a szükségállapot alatt is él, nem részesülhet a technikai munkanélküliségi juttatásban;
  • ha egy alkalmazottnak több munkaszerződése van és ezek mindegyikét felfüggesztették a szükségállapot alatt, akkor a legkedvezőbb szerződés 75%-át kapja;
  • az állami támogatásokat a megyei munkaerőelhelyezési ügynökségeknél kell igényelni egy elektronikusan eljuttatott kérés alapján, amelyhez egy saját felelősségű nyilatkozatot és a juttatásban részesülő alkalmazottak listáját kell csatolni;
  • az állami támogatást a kérés leadásától számított 15 napon belül folyósítják , a vállalatok az ezt követő 3 napon belül kell az összegek adózott részét az alkalmazottaknak továbbutalják;
  • az állami jutatásokat a vállalatok kereskedelmi bankokban nyitott számlájára utalják (tehát nem a kincstári számlájukra);
  • az egyéni vállalkozók esetében a támogatást csak akkor folyósítják, ha megszakítják a tevékenységüket ( tehát ha csökken a forgalmuk, akkor nem). Ebben az esetben a juttatás értéke az országos átlagbér 75%-a, azaz 4.072 lej (a korábbi jogszabály az országos minimálbér 75%-ról rendelkezett). Az egyéni vállakozók a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökségtől kapják meg a juttatást egy kérés, saját felelősségű nyilatkozat, és személyi igazolvány másolat alapján. A kérés és a nyilatkozat modelljét ugyancsak egy miniszteri rendelettel fogják meghatározni.
  • támogatják a kizárólag szerzői jogokból származó bevételekből élő személyeket is (elsősorban újágírókról van szó) az országos bruttó bér 75%-val, a juttatást a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökségtől kapják.
  • támogatják a sportszerződés alapján tevékenykedő sportolókat, a bruttó bérük 75%-g.

Egyéb rendelkezések:

  • a garantált minimális jövedelemben részesülő személyek a járvány idején nem kell a szociális segély ellenében közmunkát végezzenek;
  • az önkormányzatok pszichológiai, jogi vagy szociális tanácsadót alkalmazhatnak , hogy telefonos vagy egyéb elektronikus úton ilyen jellegű szolgáltatást nyújtsanak;
  • a temetkezési segélyt postai vagy elektronikus úton lehet igényelni;
  • a vakációs időn kívüli, iskolai szünet esetén a szülők által igénybevehető gyerekfelügyeleti szabadságra vonatkozó jogszabályt kiterjesztik a bölcsődés korú gyerekek szüleire is.

A 33/2020-as kormányrendelet adójellegű előírásai például:

  • 10% adókedvezményben részesülnek azok a kis és középvállalkozások, amelyek április 25-ig kifizetik a profitadójukat, vagy mikrojövedelmi adójukat;
  • nem kell megfizetniük az áfát a vámnál azoknak az áfa számmal rendelkező adóalanyoknak , amelyek a jogszabályban tételesen felsorolt orvosi eszközöket és gyógyászati kellékeket importálják. Az áfát fordított adózás eljárásával kell ebben az esetben nyilvántartani. Ez az áfamentesség nem vonatkozik azokra a nonprofit szervezetekre, amelyek speciális áfaszámmal rendelkeznek.

forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala

Szövetségi hírek

KÖZLEMÉNY: Találkozó a parlamenti jelöltekkel

Az SZMVSZ az elmúlt héten találkozót szervezett a 2020....
2020-12-03 12:36:31

Találkozó a parlamenti jelöltekkel

2020. november 26-án 12:00 órától találkozóra került...
2020-11-27 10:46:08

Állásfoglalás: székelyudvarhelyi adók/illetékek 2021-re

A székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal...
2020-11-25 10:03:28

KÖZLEMÉNY: Nyitás és más változások a Szövetség életében

A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége tagjai a...
2020-10-16 19:18:49
Gazdasági sajtófigyelő

Sajtófigyelő 2020.12.13.

A friss gyümölcs, a tojás és az elektromos energia ára nőtt legnagyobb mértékben novemberben A...

Sajtófigyelő 2020.12.06.

Mennyit költ Románia egészségügyre a többi EU-s tagállamhoz képest? Az uniós átlag 2982 euróra...

Sajtófigyelő 2020.11.29.

Az alapbér 75-85%-áig terjedő pótlékot kapnak a Covid-kórházakban dolgozók A mentőszolgálat...
Fotógaléria

Partnerek

  • Albert Schweitzer Alapítvány
  • Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt
  • Hargita Megye Tanácsa
  • Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (ASIMCOV)
  • OSIM: Szabadalmi- és Védjegyoltalmi Hivatal
  • Református Kollégium, Székelyudvarhely
  • SilCris Invest Kft.
  • Star rádió
  • Székelyudvarhely Önkormányzata