• EUR [ 1 Euró ] = 4.708 lej
  • USD [ 1 Amerikai dollár ] = 4.137 lej
  • GBP [ 1 Angol font ] = 5.319 lej
  • HUF [ 1 Magyar forint ] = 0.0147 lej
Tagok
Honlap

Alkategóriák

Az ALLma előadássorozat első elemeként került sor szerdán, 2019. február 27-én 17:00 órától a Városi Könyvtárban arra az előadásra, melynek meghívottja Csiki Barna építészmérnök volt. Az előadásra több iskolából vettek részt diákok, hogy megtudhassák, miből áll ez a szakma, mitől szép, mennyire nehéz, vagy éppen mennyire lehet belőle megélni.

Az előadó kezdésként először az építész és építő közötti különbséget próbálta tisztázni azzal, hogy röviden, általánosan jellemezte a két területet: az egyik a föld felett, a másik a föld alatt dolgozik – az egyik munkája inkább száraz mérnöki tudást igényel, szerkezetet, héjat, vázat, tartószerkezetet tervez, míg a másiknál a fő tevékenység, hogy az egészet, mint egy karmester, koordinálja az elejétől a végéig - egy szobrászati tevékenységgel felérő művészeti produkció.

Igen, ez utóbbi az építészmérnök feladata. Ahogy elhangzott, kell egyfajta művészeti érzékenység annak, aki erre a pályára téved, de főleg érzékenység – persze, azért a fizikai és matematikai tudás is kimondottan fontos.

Építészként ugyanakkor nem ritka, hogy a szakember néha hozzájárul a jogi keretek kialakításához is, ami majd akár éppen őt fogja befolyásolni a későbbiekben.

Kell ugyanakkor nagyfokú alázat is a munkához. Egyszeri kerítéstől kezdve tyúkólig vagy WC-ig mindent meg kell tudni tervezni - megfelelő alázat kell, mert mindenben meg kell tudni találni a szépet és a fantáziát.

De az sem árt, ha egy építésznek van némi optimizmusa is - mert a kezdeti állapotok nem mindig optimálisak.

A központi kérdés az is, hogyan adhatunk a szellemi plusszal financiális pluszt is a projekthez – ez rendkívül fontos dolog, kérdés. Hiszen ugyanabból az árú téglából lehet olcsó házat és drága épületet is tervezni és építeni. Hozzáadott érték - ami a tervezőnél kulcsszó, és ami kötelez, hogy megfelelően járjunk el. A szakmagyakorlás kezdetén, amikor konkrét dolgokat kell teljesíteni - morális kérdésekre különösen oda kell figyelni, érzékeny kell lenni, hiszen nem kis felelősség, amikor egy család az összes megtakarított pénzét rád bízza…

Érteni és tudni kell, hogy az élet nem csak horizontálisan megy, hanem különböző síkokon. És ez bizony túlmutat a fizikán és matematikán.

Ami a szakma elsajátításának első lépéseit illeti, a legfontosabb: anyanyelven tanulni a szakmát, mert csak így lehet megérteni és elsajátítani igazán mélyrehatóan a szakma rejtelmeit. Ha valaki igényesebb, és lehetősége is van rá, különböző „világok” közti különbségeket is figyelembe vehet: a magyarországi és a romániai oktatás ugyanis teljesen párhuzamos – nálunk kockás füzetbe írogatnak, számolgatnak, amíg a magyarországi nevesebb egyetemeken a kezdetektől gyakorlati feladatokat oldanak meg, életszerűség van, tényleg számolnak, kiszámolnak.

Ha meg bejutottál az egyetemre, már csak megfelelő munka és kitartás kell. Bármennyire is érdekesen hangzik, finanszírozáshoz pénzt keresni ugyanis tanulással is lehet (ld. pl. ösztöndíjak).

Folytatásként bemutatásra került az egyetemi évekhez tartozó különböző programokból néhány, illetve a későbbi szakmai karrierhez tartozó, városunkhoz köthető munka is (Kisköved utca terve, Szejke fejlesztési terv, stb). Bemutatta a szakember a saját házát is, amely egy régi, egyedi terv alapján épült, majd általa felújított vidéki ház – idézte egy idős, elismert szakember véleményét is, aki szerint egy értelmiségi erdélyi nem engedheti meg magának, hogy új házba költözzön, mert annyi szép régi van…

És hogy mennyire éri meg ezt a szakmát művelni, ebből élni? Az építész szakmából jól meg lehet élni, és minél jobban csinálod, annál jobban…

Végezetül a szakember felajánlotta, hogy amennyiben valaki arra az egyetemre szeretne tovább menni, ahol ő is végzett, majd ahol később tanított is, szívesen segít – illetve ha valaki azt szeretné, akár gyakornokot is fogad.

Az ALLma előadássorozatot a Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetsége indította útjára 2019. februárjában. A sorozat egyes elemei, az előadások minden hónap utolsó szerdáján, délután 17:00 órától zajlanak a székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban.
Jelen kiadvány is ez utóbbi célkitűzésnek próbál megfelelni egy olyan gazdasági környezetben, amelyre az instabilitás, a kiszámíthatatlanság és a vállalkozók, vállalkozások következetes kivéreztetése jellemző.
Az előadássorozat célja a középiskolás fiataloknak segítséget nyújtani a pályaválasztásban, különböző szakmákat, munkaköröket közelebbről megismerni. Ehhez az SZMVSZ olyan fiatal szakembereket hív meg, akik a az adott szakmában már sikereket értek el, elismertek és komoly tapasztalatokkal rendelkeznek. 
Az előadások ingyenesen látogathatóak, ugyanakkor úgy a szervezők, mint az előadók, vagy partnereik teljesen önkéntes alapon vesznek részt a programban - az egyéb, adminisztratív, marketing vagy technikai költségeket a szervező állja.

 

A Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetsége kiadásában 2018 utolsó napjaiban jelent meg a "Taposóaknák a román gazdaságban" című könyv.

A könyvet a kiadó a következő szavakkal ajánlja:

A Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetségének az érdekvédelmen, a tagoknak nyújtott szolgáltatásokon túl kiemelt célkitűzése a gazdasági környezet javítása, fejlesztése, amelynek többek közt elemzésekkel, felmérésekkel, javaslatcsomagok kidolgozásával, és információnyújtással próbál eleget tenni.
Jelen kiadvány is ez utóbbi célkitűzésnek próbál megfelelni egy olyan gazdasági környezetben, amelyre az instabilitás, a kiszámíthatatlanság és a vállalkozók, vállalkozások következetes kivéreztetése jellemző.
És egy olyan környezetben, ahol az ellenőrzések során – különösen állami szervek esetén – a „ha van sapka, ha nincs sapka” elv alapján mindenki bűnös, könnyen eshet csapdába a tapasztalatlan cégvezető.
E kiadvánnyal szeretne tehát a Szövetség megelőző jelleggel lehetőséget biztosítani kezdő és gyakorló vállalkozóknak, vállalkozást vezetőknek, a gazdasági bűncselekmények világában való eligazodásra, a törvénysértések elkerülése érdekében.
Ennek megfelelően a szerkesztés során tapasztalt szakemberek segítségével próbáltunk a konkrét törvények felsorolása mellett kiemelt jelentőséget biztosítani az érthetőségnek, értelmezhetőségnek, a számos példát és magyarázatot tartalmazó kiegészítésekkel.
A könyv anyagának megértéséhez nem szükséges jogi ismeretek megléte, nem szükségesek jogi tapasztalatok, ugyanakkor nem használható jogi kézikönyvként, illetve adott jogterület átfogó megismerésére, viszont igencsak alkalmas lehet az alapvető összefüggések megértésére.

 

A kiadvány a Hargita Megyei Közpénzügyi Hivatal vezetőjének, Dimén Hunor Dénes ajánlásával, Marosi György ügyvéd és Szilágyi István közgazdász szerkesztésében, Andrási Irma lektorálásával jelenhetett meg.

A kiadvány megjelenését támogatta Székelyudvarhely Önkormányzata.

 

LÁTHATATLAN KÁVÉHÁZ az SZMVSZ szervezésében

Vasárnap került sor a Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetsége által megszervezett „LÁTHATATLAN KÁVÉHÁZ” címet viselő programra az Alsó G. termeiben, melynek keretében a látogatók egy kávéház nyújtotta szolgáltatásokat vehettek igénybe vaksötétben.

A programmal a Szövetség általános célja a figyelemfelkeltés volt a gyengén-látókkal és nemlátókkal kapcsolatban, a tolerancia és egymásra figyelés fontosságára való felhívás – ami közvetlenül és közvetve is sokat segíthet az adott fogyatékossággal élők életminőségének javításában. Konkrét célkitűzés volt ugyanakkor a felhívás a közintézmények és vendéglátók felé arra, hogy a jövőben kiadványaikat (akár részben) feliratozzák a nemlátók számára is olvasható Braille írással.

A kb. 150 érdeklődő, tinédzsertől az idősebb korosztályig, megtapasztalhatta – még ha csak rövid időre is – a nemlátás korlátait. Ugyanakkor látóként ismereteket szerezhetett egy olyan világból, amely legtöbbünk számára – szerencsére – ismeretlen.

A rendezvény keretében beszélgetésre került sor Butu Arnold Csaba paralimpikonnal, aki megismertette a jelenlévőkkel egy nemlátó mindennapjait: világképét, nehézségeit, lehetőségeit, illetve érdekes válaszokat kaphattak kérdéseikre (például miért fontos, hogy a nemlátók cipője „kopogjon”, vagy a régi rendszerhez képest, amikor számukra „védett” szakmák voltak, ma miből tudnak megélni).

A Szövetség köszöni a ZújGé csapatának a programban való partnerséget, a székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal támogatását, a Romániai Nemlátók Egyesülete Hargita-Kovászna megyei fiókjának, illetve a Romániai Magyar Nemlátók Egyesülete támogatását. Köszönjük ugyanakkor a Református Kollégium önkénteseinek (Mihály Dávid, Apatroe Lucas, Bodurián Peti) és Kiss Mihály egyetemi hallgató segítségét a rendezvény megszervezésében.

2018. április 05-én, csütörtökön 17:00 órától a Szövetség konferenciát szervez az adóügyi újdonságokról, módosulásokról.

A konferencia apropóját az elmúlt időszakra jellemző, szinte heti rendszerességgel tapasztalható módosítások adják, melyek ezúttal - az elmúlt hetek történései és nyilatkozatai alapján - nagy vonalakban megállapodottnak, az idei évre legalábbis véglegesnek tűnnek - nem utolsó sorban ugyanakkor meglehetősen új szempontokat, előírásokat tartalmaznak.

A konferencia tervezett célközönsége ugyanakkor nem csak az instabil, naponta változó törvények között elvesző kisvállalkozók, hanem az a nem kevés számú vállalkozást tervező fizikai személy is, akik az előbb említett módosítások alapján nem igazán tudja eldönteni, a tervezett tevékenységhez és jövőképhez melyik vállalkozási/jogi formát is válassza.

A konferencia előadói az Adó- és Pénzügyi Igazgatóság részéről Katona Hajna, illetve Mihály István Csaba mint pénzügyi menedzementtel foglalkozó szakember, végül pedig egy, a cégek bejegyzésével, cégmódosításokkal foglalkozó vállalkozás vezetője, Moldován Emil lesznek.

A konferencia helyszíne a székelyudvarhelyi Hagyományőrzési Forrásközpont.

Regisztrálni (a részvétel ingyenes) itt lehet: regisztráció

 

Meglepően sok érdeklődő az SZMVSZ román nyelvképzésein!

Ma fejeződött be a második képzés az SZMVSZ szervezésében - ezzel 4 csoport fejezi be a ... mit is? Hiszen az SZMVSZ nem is feltétlenül nyelvtanfolyamot tart, sokkal inkább beszédkészségfejlesztést olyan vállalkozóknak, illetve munkavállalóknak, akiknek bár megvan egy alap szókincse, de nehezen megy a folyékony román nyelvű társalgás, mondatalkotás.

201803 - újabb sikeres SZMVSZ-tanfolyam zárulA képzések sikerességét jól jelzi az az érdeklődés, amely egy-egy meghirdetéskor tapasztalható - gyakorlatilag fél nap alatt telnek be a helyek. Igaz, a 6 személy/csoport létszám a 2 csoport ellenére sem jelent túl sok résztvevőt, de nem jelent profitot vagy "tömegtermelést" sem - a cél a hatékony és optimális, illetve elérhető árú tanulási lehetőség, a székelyföldi vállalkozói lét egyik legnagyobb hiányosságának javítása.

A Szövetség a tervek szerint - egyelőre - csupán még két csoport indítását tervezi áprilistól a jelenlegi minta szerint. Az ezzel kapcsolatos részletek a napokban fognak kiderülni...

Szövetségi hírek

KÖZLEMÉNY: Találkozó a parlamenti jelöltekkel

Az SZMVSZ az elmúlt héten találkozót szervezett a 2020....
2020-12-03 12:36:31

Találkozó a parlamenti jelöltekkel

2020. november 26-án 12:00 órától találkozóra került...
2020-11-27 10:46:08

Állásfoglalás: székelyudvarhelyi adók/illetékek 2021-re

A székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal...
2020-11-25 10:03:28

KÖZLEMÉNY: Nyitás és más változások a Szövetség életében

A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége tagjai a...
2020-10-16 19:18:49
Gazdasági sajtófigyelő

Sajtófigyelő 2020.12.13.

A friss gyümölcs, a tojás és az elektromos energia ára nőtt legnagyobb mértékben novemberben A...

Sajtófigyelő 2020.12.06.

Mennyit költ Románia egészségügyre a többi EU-s tagállamhoz képest? Az uniós átlag 2982 euróra...

Sajtófigyelő 2020.11.29.

Az alapbér 75-85%-áig terjedő pótlékot kapnak a Covid-kórházakban dolgozók A mentőszolgálat...
Előadások

Gazdaság & FIATALOK - előadásssorozat középiskolás diákok számára

Az SZMVSZ társzervezője és szakmai partnerre 2018 óta a „Vállalkozz okosan” székelyföldi üzleti...
2020-10-23 19:27:55

Aktuális pályázatok, COVID-támogatások

Csütörtökön, 2020. szeptember 03-án 09:00 órától került sor az EUROTOP Consulting pályázati cég...
2020-09-03 14:27:28

RESTART online konferencia erdélyi kis- és középvállalkozóknak

Az SZMVSZ részéről, mint a rendezvény partnere, fel szeretnénk hívni a figyelmeteket erre az...
2020-05-19 14:05:36

Fotógaléria

Partnerek

  • Albert Schweitzer Alapítvány
  • Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt
  • Hargita Megye Tanácsa
  • Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (ASIMCOV)
  • OSIM: Szabadalmi- és Védjegyoltalmi Hivatal
  • Református Kollégium, Székelyudvarhely
  • SilCris Invest Kft.
  • Star rádió
  • Székelyudvarhely Önkormányzata