Nyomtatás

A Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) nem ért egyet a politikum populista viszonyulásával a gazdasági kérdéseket illetően, ami középtávon, de akár már rövidtávon is kiszámíthatóan negatív eredményeket szül - áll az érdekvédelmi szervezet által szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.

A közlemény szerint a SZMVSZ-nél úgy látják, hogy a nagy horderejű, esszenciális kérdésekben a szakmai szervezetekkel az egyeztetések nem történnek meg érdemben, sőt, a megszokott, gazdasági témákban nyilatkozó parlamenterek is hallgatnak arról, miért, milyen stratégia vagy elgondolás mentén, tanulmányok vagy számítások alapján döntöttek úgy, ahogy. A közlemény szerint ez a helyzet az elmúlt hetek "sláger témájával", a képzettségtől függő minimálbér bevezetésével kapcsolatban is.

"Az elmúlt időszakban munkáltatói szempontból az állami szféra a munkaerő súlyát, mérlegét jelentősen elbillentette a közszféra irányába – de nem a megfelelő módon: a KKV-szektor erre nincs felkészülve, ezt így képtelen valós időben utolérni. A privát szférának a változáshoz nem elég egy tollvonás, ezt a plusz kiadást a magánvállalkozásoknak ki kell termelniük" - írják a közleményben.

"Tudjuk, hogy fel kellene zárkóztatni a magánszféra fizetéseit, de erre nem az a megoldás, hogy egy rosszul kinéző csomagban egyetlen tételhez akarnak folyton hozzányúlni az összképet szépítendő – ezzel így csupán sokkot adnak a KKV-szektornak, kinyírnak egy rakás céget. Olyan cégeket, amelyek munkahelyeket tartanak fenn, és már most is jelentős adólejeket fizetnek – és akik nem akarnak meghalni, ezért ha a várható következményeket nézzük, egyértelmű, mire számíthatunk: erősödik a láthatatlan, a szürke és feketegazdaság, kevesebb tanult személyt fognak alkalmazni és a fizetések jelentős része ismét borítékban érkezik majd kiegészítésként (ami a fiatalokat persze nem hatja meg, ők úgysem bíznak a majdani nyugdíjban) - még gyengébb lesz a termelékenység, felkészületlenebb a munkaerő" - írja közleményében az SZMVSZ. Hozzáteszik azt is, hogy nagy valószínűséggel, a tapasztaltak szerint, a megemelt fizetésekből származó esetleges többletjövedelem a közszféra fizetésére való lefedésként szolgál, ami ismét csak nem a gazdasági fellendülést segíti majd.

"Persze rövidtávon javulhat az életszínvonal, hiszen a vásárlóerő megnő, az egyén közben még azt is érezheti, hogy jobban él – miközben mindannyian egy egyre gyorsabban süllyedő hajón táncolunk. A fentiekben megfogalmazottak alapján az SZMVSZ ismételten tiltakozik az ilyen módon hozott, a gazdasági életet alapvetően befolyásoló, átgondolatlan döntések ellen" - írják.