Nyomtatás

Mióta használják és mire jó a védjegy? Mi a szabadalom? Miért fontos a szellemi termékeinket megvédeni?

A kérdésekre a szövetség júniusi szakmai előadásán a témában jártas hazai szakemberektől kaptak választ a vállalkozók.

Közel húsz érdeklődő előtt tartottak előadást június 16-án, csütörtökön délután a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpontban a fórum meghívott előadói Varga Gábor, az Országos Szabadalmi és Védjegy Hivatal ( OSIM) vezérigazgatója, a hivatal sepsiszentgyörgyi regionális irodájának ügyvivője Adelina Stanciu, Vladescu Catrinel Liliana bukaresti OSIM vizsgáztató, Popa Florin OSIM sajtó referens és Antal István parlamenti képviselő, iparjogi szakértő. A védjegy és a szabadalom fogalomkörét tisztázta és a sepsiszentgyörgyi regionális irodában elérhető szolgáltatásokat ismertette az érdeklődőkkel Adelina Stanciu, a bejegyeztetések terén tapasztalt szakértő.

Az Innovatív Unió elnevezésű kezdeményezés alapján összeállított európai innovációs eredménytáblát mutatta be és az innováció fontosságáról beszélt előadásában Antal István parlamenti képviselő. A képviselő kifejtette, a tagállamok közötti vita az egységes szabadalomról 2000 óta folyik, s bár még nem jutottak konszenzusra a témában, valós remény van arra, hogy átlépve a legnagyobb akadályt jelentő nyelvi korlátot ( egy találmányt 27 nyelvre kellene lefordítani) az egységes uniós szabályozást bevezessék.

Varga Gábor, az Országos Szabadalmi és Védjegy Hivatal vezérigazgatója előadását a védjegy történelmi áttekintésével indította, majd az OSIM statisztikájának tükrében vázolta fel, hol tart Románia és Hargita megye a védjegyigénylések és szabadalmi bejegyzéseket illetően. A felmérésből világosan kiderül: az egymillió lakosra számított adatok tükrében a védjegy- és a találmányi szabadalmi bejelentések terén Románia nemzetközi szinten a sor végén kullog. Nem rózsás a helyzet Hargita megye esetében sem: százezer lakosra számított védjegybejegyzések és a találmányi szabadalmakat illetően megyénk sereghajtó. A formatervezési minták esetében lényegesen jobb a helyzet: a leadott kérések alapján Hargita megye az élmezőnyben, az ötödik helyen áll.

Az Országos Szabadalmi és Védjegyhivatalnál tavaly összesen 8 753 hazai és 3 280 márkaigénylési kérést iktattak. Varga Gábor vezérigazgató szerint biztató, hogy 2011 első felében már 580 találmányi szabadalmi kérést jegyeztek az OSIM-nál az különösen jó, hogy ezek zöme az egyetemi, kutatási szférából származik. A jövő tekintetében a vezérigazgató optimista. Mint mondta, a védjegybejegyzési kérelmek száma az első félévben növekvő tendenciát mutat és a bejegyeztetési procedúrát szabályzó törvénymódosítás valószínű a formatervezési minták bejegyeztetésénél is érzékelhető lesz ( ebben a kategóriában tavaly mindössze 485 kérelmet jegyeztek).

A Hargita megyei statisztikát vélhetően javítani fogja az, hogy ősztől az OSIM egy, a SZMVSZ által működtetett területi irodát nyit Székelyudvarhelyen. A hírt Birtalan József, a SZMVSZ elnöke jelentette be az előadást megelőző sajtótájékoztatón.